poniedziałek, 12 grudnia 2016

Ograniczenia

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym jak ogromny jest świat i jak mało jesteśmy w stanie zobaczyć w życiu ? Na Ziemi żyje około 7,2 miliarda osób, każdy z nas ma własne życie, środowisko i prawdopodobnie jest w stanie zobaczyć tyle na ile sam może sobie pozwolić. Zdarzają się wyjątki osób żyjących "na walizkach", którzy mają możliwość zobaczenia więcej. Jednak zdecydowana większość nie zna innego miejsca niż to, w którym się urodziło. Zastanawiałam się kiedyś jakby wyglądało moje życie gdybym urodziła się w całkowicie odmiennym środowisku. Zapewne również nie znałabym innego i dalej zastanawiałabym się jakby to było żyć gdzieś indziej... Dlaczego więc mamy być ograniczeni tylko do miejsc które znamy, skoro w innym życiu nie będziemy mieli takiej możliwości ? Nie chodzi tutaj tylko o kraje w tej samej strefie klimatycznej, ale też o te które są oddalone pare, parenaście tysięcy kilometrów od nas. Ludzie nie korzystają z tego aby zwiedzać i odkrywać nowe, odmienne miejsca, co najlepsze większość w ogóle nie interesuje się tym jak żyją inni.
Dużym problemem by odkrywać co kryje świat jest kwestia pieniędzy. To oczywiste że nie każdego stać na wielkie wyprawy i nie każdy może sobie na to pozwolić, ale czy zauważyliście że osoby posiadające środki aby to realizować wybierają opcje all inclusive, a ich czas spędzony podczas podróży ogranicza się tylko do leżenia z drinkiem przy basenie ? Teraz dochodzi nawet do tego, że wyjście na naturalną plaże graniczy z cudem. Nie mają wiedzy na temat kraju do którego się udają, nie mają pojęcia jak żyją ludzie, nie interesuje ich to jaki tryb życia powadzą. Nie pogłębiają wiedzy na temat świata, w którym sami żyją. Oczywiście nie neguje osób, które tak właśnie spędzają swój czas na odpoczynek, ale jeśli już leżycie przy basenie to poczytajcie cokolwiek o miejscu w którym się znajdujecie.


Nie masz okazji zobaczyć jak wygląda życie w Indiach, Nowej Zelandii czy Meksyku ? Włącz internet, weź książkę lub obejrzyj program podróżniczy aby pogłębić wiedzę na temat innego życia.
Dlaczego mamy być nieciekawi świata, w którym sami funkcjonujemy ? Mamy jedno życie i bardzo mało możliwości zobaczenia tego co kryje Ziemia.

"Przeciętny człowiek nie jest specjalnie ciekaw świata. Ot żyje, musi jakoś się z tym faktem uporać, im będzie go to kosztowało mniej wysiłku- tym lepiej. A przecież poznawanie świata zakłada wysiłek, i to wielki, pochłaniający człowieka. Większość ludzi raczej rozwija w sobie zdolności przeciwne, zdolność aby patrzeć- nie widzieć, aby słuchając- nie słyszeć" R. Kapuściński